تیم سازی در استارتاپ ها

استارتاپ, مدیریت

تیم‌سازی در تمامی امور زندگی یکی از ارکان‌ کارهای گروهی به حساب می‌آید که متاسفانه بدلیل عدم داشتن اطلاع و علم کافی، افراد در این زمینه با شکست‌های بزرگی روبه‌رو می‌شوند. در ادامه گزارشی از نتایج حاصل از تحقیق ۲۵ ساله یک گروه از دانشمنداندانشگاه استنفورد بر روی این حوزه از فعالیت‌های گروهی آورده شده است. اگر شما می‌خواهید به یک کارآفرین موفق و نوآور در صنعت تبدیل شوید، نیاز دارید تا از تفکرات و نگرش‌های متفاوت در هیئت مدیر و اتاق فکر خود استفاده نماید. در این بخش کار اصلی شما به عنوان یک مدیر این است که توزیع تعداد و تخصص این افراد را مدیریت نمایید. بدین صورت که سعی کنید از تمامی بخش‌های جامعه هدفتان افرادی را در این تیم قرار دهید تا بتوانند با دید آن بخش از جامعه به موضوع نگاه کنند. باید به این نکته توجه کنید که اگر تعداد افراد از یک بخش از جامعه هدف شما از یک حدی بیش‌تر شود موجب بوجود آمدن تقابل بین افراد و شکست در نتیجه‌گیری می‌شود. بدین صورت که در بعضی مواقع قصد دارند بدلیل بالا بودن تعدادشان مسیر جلسه به سمتی ببرند تا نظر خود را در جمع به کرسی بنشانند و یا در بین خودشان به مشکل برمی‌خورند و موجب بروز مشکلات سازمانی می‌شوند.

زمانی که شما تمامی افراد تیم خود را از یک تخصص انتخاب می‎‌‎نمایید، هرچند این افراد در حوزه خود متخصص باشند و افرادی با دیدگاه وسیع باشند باز هم با توجه به آنکه نمونه‌هایی را از محصول موردنظر شما در طول فعالیت خود مشاهده کرده و با آن‌ها کار نموده‌اند، موجب می‌شوند تا نتوانند موفقیت‌آمیز بودن نوآوری موجود در پروژه شما را مشاهده نمایند. از طرفی اگر شما در تیم خود تنها از افرادی با یک تخصص صرف استفاده نمایید، بخش‌های مهم و بزرگ دیگر همانند بازاریابی، جذب سرمایه و مدیریت را نادیده گرفته‌اید. این امر موجب می‌شود که تیم شما یک محصول با کیفیت فوق العاده را تولید نماید، اما در امر بازاریابی و فروش آن به مشکل بخورد تا جایی که پروژه شما با شکست روبه‌رو شود.

به منظور آنکه بتوانید به عنوان یک مدیر موفق از متخصصین در جای درست و با کارکرد بالا استفاده نمایید، پیشنهاد می‌شود که به سه مورد زیر در انجام امور مدیریت خود توجه نمایید:

  1. نقش و عملکرد درست را برای فرد درست پیدا نمایید:

زمانی که شما افراد را در جایی قرار می‌دهید که مرتب با تخصص و توانمندی‌شان قرار گرفته‌اند، این فرصت را به آن‌ها می‌دهید تا در تخصص‌شان به روزتر شوند و توانایی خود را در آن افزایش دهند. این امر موجب می‌شود تا فرد عملکردش افزایش پیدا کند و بتواند در جلسات تصمیم‌گیری پیشنهادها و راهکارهای مناسبی را ارائه دهد. زمانی که می‌‌خواهید فردی را برای نقشی انتخاب نمایید این سوال را از خود پرسید که “”آیا این فرد قرار است در این نقش برروی تولید ایده متمرکز شود یا برروی انتخاب ایده از بین ایده‌های مطرح شده؟

  1. دریابید که نقش افراد چه اثری برروی آن‌ها خواهد گذاشت:

شما یا هر فرد دیگری که نقشی در تیم به شما محول می‌شود باید به این موضوع توجه کنید که در این نقش قرار است چه عملکردی را از خود نشان دهید و این نقش چه اثراتی برروی شما خواهد گذاشت. برای مثال اگر شما مدیرعامل یک شرکت هستید همیشه باید به این امر واقف باشد که اکثر اوقات زمان و منابع محدودی برای تصمیم‌گیری مهم در اختیار شما قرار دارد. برای فائق آمدن بر این موضوع شما باید به تجربیات گذشته خود رجوع کنید و با استفاده از آن‌ها بهترین تصمیم‌گیری ار اتخاض نمایید. ایده‌های نوین همیشه نیاز به زمان دارند تا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند، این درحالی است که مدیرعامل چنین زمانی را در اختیار ندارد، بدین منظور شما به عنوان یک مدیر موفق و خوب همیشه باید به اتفاقاتی که در اطرافتان رخ می‌‌دهد آگاه باشید تا بتوانید پیش از دست رفتن ایده‌های نوین از آن‌ها استفاده نمایید.

  1. درمقابل مواردی که از آن‌ها اطلاع ندارید مقاومت نکنید:

یک شرکت موفق شرکتی است که از تمامی تخصص‌های موجود بتواند استفاده کند. به عنوان یک مدیر به دنبال ساختن تیمی از افراد با تخصص‌های گوناگون باشید. سعی کنید تا این فرهنگ را در شرکت خود به وجود آورید تا بتوانند نه تنها مواردی که شما از آن‌ها اطلاع دارید را بیان کنند، بلکه مواردی که شما از آن‌‌ها اطلاع ندارید و یا نسب بهشان علمی ندارید را نیز بتوانند بیان کنند. سعی کنید از افراد معتمد خارج از سازمان کمک بخواهید تا به فرآیندهای موجود در سازمان شما نظارت کنند و در صورت لزوم با دیدگاه تازه خود موارد موجود را به اطلاع شما برسانند. فردی را به عنوان دستیار و همراه خود انتخاب نمایید تا از دیدگاه متفاوتی با شما به مسائل و مشکلات موجود نگاه کند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست