آموزش ضمن خدمت چیست؟

دنیای امروز با سرعتی باورنکردنی در جهت رشد و تغییر گام بر‌می‌دارد و پیوسته در حال پوسته‌اندازی است. کمتر روزی بدون نوآوری در زمینه‌های تکنولوژی، تولد و خدمات سپری می‌شود. در این شرایط، آن فرد یا سازمانی گوی سبقت را از دیگران می‌رباید که خود را بتواند به خوبی با تغییرات جامعه وفق دهد.

در چنین وضعیتی، سازمان‌ها به دنبال راهی برای همگام ساختن خود با تغییرات محیطی هستند. به اعتقاد صاحب‌نظران راه حل عملی و اصلی آن، آموزش و به‌‌سازی نیروهای انسانی است که می‌تواند از طریق آموزش ضمن خدمت و بازآموزی صورت گیرد.‎‌

آموزش ضمن خدمت همان‌طور که از نام آن پیداست، به آموزشی گفته می‌شود که پس از استخدام فرد در یک سازمان، به منظور بهبود مهارت‌ها و آموخته‌های فرد صورت می‌گیرد و به نوعی یک روش هدفمند برای بالا بردن بهره‌وری و نیل به اهداف سازمان است.

آموزش ضمن خدمت که به on job training  یا ojt معروف است، زمانی رخ می‌دهد که در یک شرکت یا یک سازمان برای انجام کاری خاص، مهارت و توانمندی خاصی موردنیاز باشد. در این صورت آموزش ضمن خدمت به چند طرق مختلف قابل اجرا است.

آموزش ضمن خدمت (بازآموزی) چیست؟

چرایی وجود آموزش ضمن خدمت، این گونه توجیح می‌شود که توانایی کارکنان و کارمندان یک شرکت، پس از آموزش دیدن و دریافت آن چه که باید انجام شود تا مقاصد مجموعه به درستی قابل دست‌یابی شود، از 20 الی 30 درصد به حدود 80 درصد رسیده و در نهایت منافع شرکت و افراد توامان به ارمغان می‌آید.

از طرفی ممکن است کارمندان در کاری نامرتبط با تحصیلاتشان در سازمان مشغول شده باشند و برای موفق بودن در آن نیاز به یک سری آموزش‌ها و یادگیری‌ها داشته باشند.

فراموش نشود که هدف اصلی از آموزش ضمن خدمت، تلاش برای تطبیق سازمان و کارکنان آن با تغییرات و نوآوری‌های حاکم بر جامعه است و در این راستا مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدان توجه نمود، اثربخشی و نتیجه‌ی این قبیل آموزش‌ها است.

اهم مزایایی که آموزش ضمن خدمت برای یک سازمان به ارمغان می‌آورد به شرح زیر است:

  • ارتقای عملکرد کارکنان
  • بهره بردن از نیروهای متخصص دیگر در شرایط اضطراری
  • صرفه‌جویی در منابع و کاهش هزینه‌های سازمان
  • افزایش ثبات در سازمان
  • کاهش تلفات و حوادث

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست