آن چه که باید در مورد آموزش الکترونیکی دانست

در مطلب پیشین خواندیم که چرا آموزش الکترونیکی بر مدل سنتی آن ارجحیت دارد و مزایای آن چیست.

اما اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که محتویات دوره‌های آموزشی الکترونیکی، طراحی و ماهیت مخصوص به خود را می‌طلبد. آموزش الکترونیکی و آموزش سنتی کاملا متفاوت با یک‌دیگر هستند و انتقال عناصر و محتویات استفاده شده در مدل سنتی به مدل الکترونیکی، اشتباهی مهلک است و عملا کارکرد آموزش الکترونیکی را زیر سوال می‌برد.


باید بدانید!

آموزش الکترونیکی، جایگزین کتاب و کلاس و آموزش سنتی

لذا چه باید کرد؟

در اولین قدم باید برای ارائه‌ی محتوا برنامه‌ریزی صورت گیرد.

در این برنامه‌ریزی مواردی چون مخاطب هدف، توانایی و خواست آنان، آیتم‌های آموزشی، ابزارهای ارائه‌دهنده و محدودیت‌های سخت‌افزاری مخاطبان باید در نظر گرفته شوند.

چرا که انتخاب یک محتوا برای ارائه، تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که مخاطبان هدف به خوبی شناخته شده باشند و توانایی‌ها و خواسته‌های آنان مورد ارزیابی قرار گرفته باشد. از طرف دیگر باید از ابزارها و المان‌هایی استفاده کرد که اولا مخاطب در محدودیت نباشد، ثانیا با آن‌ها آشنایی کافی و وافی داشته باشد.

با توجه به این موارد روش ارائه دهنده، اعم از آموزش مبتنی بر وب، آموزش مبتنی بر شبکه و آموزش مبتنی بر CD-ROM باید انتخاب شود.

در قدم بعدی مدیریت محتوای انتخاب شده برای ارائه است. در ابتدا باید موضوعات و محتوا را به دسته‌بندی‌های مشخص و منظم تقسیم کرد و هر یک را در یک بخش از دوره‎‌ی مدنظر استفاده کرد. توجه کنید که زمان هر بخش از دوره‌ها نباید به قدری طولانی شود که از حوصله‌ی مخاطب خارج شده و دیگر تمایلی به ادامه‌ی دوره نداشته باشد.

از طرفی دیگر نحوه‌ی نمایش و تقسیم‌بندی دوره‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. مخاطب دوره باید بتواند به آسانی و با یک کلیک به محتوای مورد نظر خود در دوره‌ دست بیابد و به راحتی میان دوره‌ها حرکت کند. پس آن چه که در این جا به کمک می‌آید، تست و بررسی مدل ارائه توسط مخاطبان است تا کارآمدترین خروجی حاصل شود.

و پس از این موارد، نوبت به روش ارائه‌ی محتوا می‌رسد. در این جا نحوه‌ی تعامل و ارتباط‌گیری شما با مخاطب اهمیت دارد. استفاده از متن، فایل‌های صوتی و تصویری، مثل ویدیو و انیمیشن، و در نهایت گرفتن فیدبک از فراگیران.

آن‌ چه که باید در نظر گرفته شود این است که استفاده از هر یک از موارد بالا در جای مناسب خود ضروری است. برای مثال متن مورد استفاده باید کوتاه، شفاف و حامل پیامی مهم باشد و فواصل زمانی مناسبی برای نمایش آن انتخاب شود. صوت و ویدیو نیز به همین صورت که با استفاده‌ی بهینه از آن، می‌توان به نتایج خوبی دست پیدا کرد.

باید در نظر داشت که برای استفاده از صوت و ویدیو در آموزش‌های مبتنی بر وب، باید از پهنای باند قابل قبول بهره برد.

 و آخرین بخش که به منزله‌ی اتمام فرآیند یادگیری است، گرفتن آزمون‌هایی کوتاه‌مدت پس از بخش‌هایی از دوره است. این آزمون‌های کوتاه با یک تیر دو نشان را به همراه دارد؛ هم سبب تثبیت مطالب در ذهن فراگیران گشته و آن‌ها می‌توانند خود را محک بزنند. از طرفی دیگر نیز با بررسی موفقیت و عدم موفقیت افراد، می‌توان به ضعف‌ها و مشکلات ارائه‌ی مطالب پی برد و در اسرع وقت اقدام به رفع آن‌ها نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست